06G16DBJ
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
06G16DBJ
Coupling 3/8, ø16 banjo 6G-16DBJ Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
60,3 mm
Angle
0 °
B
32,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
DN
10 mm
Diameter banjo
16 mm
F
74 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Material
Steel
Model code
6G-16DBJ
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Working Pressure
20 MPa
X
16,2 mm