16G30FDHORX90
Package size:
5 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
16G30FDHORX90
Presskoppling 90°, Ø1'', Inv-M42-DKO-30S
Specifications
Dimensions and shipping
A
119,2 mm
Angle
90 °
B
74,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
30 mm
E
76 mm
H
50 mm
Hose coupling type
Med hylsa
Hose size
1 "
Model code
16G-30FDHORX90
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm