16GS30FDHORX45
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
16GS30FDHORX45
1" Insert - (30S) M42x2 female - 45°
Tillbehör (1)
1" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP
Partnumber:
16GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
159,7 mm
Angle
45 °
B
103,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
Diameter pipe
30 mm
E
35,1 mm
H
50 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
16GS-30FDHORS45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm
Package size
Barcode
200507
Gross weight
0,70 Kg
Net weight
0,70 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Frequently bought together with
Hydraulslang MXG4K XTP 1'' 280 Bar RL25
Partnumber:
16MXG4K-XTP
25 m
Min. order quantity is:
1 m
1" Hydraulic Hose SPT-5K - 350 bar - ISO18752 Class CC
SPT5K16
1 m
Hydraulslang MXG5K XTP 1" 350 Bar RL25
16MXG5K-XTP
1" Hydraulic hose SPT-6K - 420 bar - ISO18752 Class C