XGE10SMO
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
6 variants
Chosen variant:
XGE10SMO
Adapter 10S, M16x1.5 OR ISO6149 Port
Accessories (1)
M10L nut ø10 M16x1,5
Partnumber:
M10L
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
10 mm
Dimension i
12.5 mm
L
35 mm
L1
44 mm
L2
15 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-10SM-OR-B-W3
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
22 mm
S2
22 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
M16x1,5
Thread outer metric
M16x1,5
Torque tightening
55 Nm
d1
10 mm
d2
7 mm
i
12,5 mm