4892-10-04-SY
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
15 variants
Chosen variant:
4892-10-04-SY
PRESSNIPPEL 4892 IM18 SL1/4 SY
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Hydraspecma
Diameter pipe
10 mm
Hose coupling type
Till lös hylsa
Hose size
1/4 "
Key size
22 mm
L
56 mm
L1
28 mm
Material
Rostfritt stål
Material quality
1.4571 / AISI316Ti
Model code
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Series
S
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-30 °C
Torque tightening
25 Nm