06G15FDLORX
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
06G15FDLORX
Presskoppling Rak, Ø3/8'', Inv-M22-DKO-15L
Specifications
Dimensions and shipping
A
54 mm
Angle
0 °
B
26,1 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
DN
10 mm
Diameter pipe
15 mm
H
27 mm
Hose coupling type
Med hylsa
Hose size
3/8 "
Model code
6G-15FDLORX
Pressure max.
385 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
52 - 58 Nm