HPS250-06-30M
Package size:
30 rl
Min. order quantity is:
1 rl
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-06-30M
Tvättslang Högtryck 3/8'', 250bar, 1SC, +155C, Blå, 30m
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
90 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blå
Diameter inner
9.5 mm
Diameter outer
15.6 mm
Hose size
3/8 "
Hose type
1SC
Length
30 m
Model code
THB201K-06
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Standard EN
EN 857 1SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C