HPS250-06
Package size:
1 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-06
Tvättslang Högtryck 3/8'', 250bar, 1SC, +155C, Blå
Specifications
Dimensions and shipping
Armering
Ståltrådsfläta
Böjningsradie
90 mm
Diameter inv.
9.5 mm
Diameter utv.
15.6 mm
Färg
Blå
Innertub
Oljebeständigt syntetiskt gummi
Modell kod
THB201K-06
Märke namn
I.M.M Hydraulics
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Slangdimension
3/8 "
Slangtyp
1SC
Standard EN
EN 857 1SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperatur intermittent max.
+155 °C
Temperatur max.
+135 °C
Temperatur min.
-40 °C
Tryck max.
250 bar
Tryck spräng min.
1000 bar