HPS400-08
Package size:
1 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
5 variants
Chosen variant:
HPS400-08
Tvättslang Högtryck, 1/2'', 400bar, 2SC, +155C, Blå
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
130 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blå
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.6 mm
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Model code
THB202K-08
Order unit
Lös slang
Pressure burst min.
1600 bar
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C