XTEE30SR
Package size:
5 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
20 variants
Chosen variant:
XTEE30SR
Adapter T 30S, Utv-G 1.1/4'', Ställbar
Accessories (2)
D30S cutting ring ø30
Partnumber:
DPR30S
Nut - ø30S - M42x2
Partnumber:
M30S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
30 mm
D3
25 mm
D4
50,8 mm
Diameter pipe
30 mm
Dimension D4
50.8 mm
L
49 mm
L1
62 mm
L2
35,5 mm
L3
55 mm
L4
15 mm
Material
Steel
Model code
XCE30RSOAZN
Pressure max.
160 bar
S1
50 mm
S2
50 mm
S3
50 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1.1/4 BSP
Thread outer
G 1.1/4 BSP
Thread outer metric
M42x2
Torque tightening
500 Nm
Type
Forged
d2
25 mm