XGAI10LR
Package size:
75 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
19 variants
Chosen variant:
XGAI10LR
Adapter 10L, G1/4''
Accessories (1)
Alternatives (1)
M10L nut ø10 M16x1,5
Partnumber:
M10L
Stud fitting female - ø10L x 1/4" BSP female
Partnumber:
FXGA10LR14
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
10 mm
L
32 mm
L1
40 mm
L2
25 mm
L3
17 mm
Material
Stål
Model code
FI-GA-10LR-W3
Pressure max.
315 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
19 mm
S2
19 mm
Safety factor
2.5
Series
L
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/4 BSP
Thread inner
G 1/4 BSP
d1
10 mm
d2
8 mm