XVEE15LR
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
XVEE15LR
Adapter 45° 15L, Utv-G 1/2'', Ställbar
Accessories (1)
Alternatives (1)
Omløber - ø15L - M22x1.5
Partnumber:
M15L
Vinkel indskruning 45° stilbar - ø15L x 1/2" BSP
Partnumber:
FXVEE15LR12OK
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
45 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
15 mm
D3
12 mm
D4
36 mm
Diameter pipe
15 mm
Dimension D4
36 mm
L
28 mm
L1
36 mm
L2
21 mm
L3
29 mm
L4
13 mm
Material
Stål
Model code
XBFE15RLOAZN
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
22 mm
S2
27 mm
S3
27 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread outer
G 1/2 BSP
Thread outer metric
M22x1,5
Torque tightening
105 Nm
Type
Smidda
d2
12 mm