XGAI14SR
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
XGAI14SR
Adapter 14S, G1/2''
Accessories (2)
Cutting ring - ø14S
Partnumber:
DPR14S
M14S nut ø14 M22x1,5
Partnumber:
M14S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
14 mm
L
40 mm
L1
50 mm
L2
32 mm
L3
20 mm
Material
Stål
Model code
FI-GA-14SR-W3
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
27 mm
S2
27 mm
Safety factor
4
Series
S
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread inner
G 1/2 BSP
d1
14 mm
d2
10 mm
Package size
10 st
Barcode
306873
Gross weight
0,09 Kg
Net weight
0,09 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Artikel datablad
3D-file
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Frequently bought together with
Adapter Rak, Utv-G 1/2'', Utv-G 1/2''
50 st
Min. order quantity is:
1 st
Presskoppling Rak Utv-G 1/2'' Ø1/2''
200 st
Adapter Rak, Utv-G 3/8'', Utv-G 1/2''
50 st
Adapter Rak, Utv-G 1/2'', Utv-G 3/4''
25 st
200 st
Adapter Rak, Utv-G 1/2'', Utv-G 1''
20 st
Adapter Rak, Utv-G 1/4'', Utv-G 1/2''
70 st
75 st
Adapter Rak, Utv-G 1/8'', Utv-G 1/2''
75 st
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 13mm
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Utv-G 1/2''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Utv-G 1/2'' med ventil
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Ø 13-19mm
Snabbkoppling Hane Nito1/2'', Ø 10mm
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Utv-G 3/4''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 19mm
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Inv-G 3/4''
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Inv-G 1/2''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 1/2'' med ventil
Snabbkoppling Hane Nito 1/2'', Ø 13mm
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Inv-G 1/2''
Snabbkoppling Hona Nito 1/2'', Ø 10 mm