RI-38-12ED
Package size:
25 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
46 variants
Chosen variant:
RI-38-12ED
Adapter, Utv-G 3/8''-ED, Inv-G 1/2''
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D2
8 mm
Dimension i
12 mm
Hexagon
30 mm
L1
41 mm
L2
20 mm
Length
41 mm
Material
Stål
Model code
FI-RED-R3/8-WD-R1/2-B-W3
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
30 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T1
G 3/8 BSP
Thread T2
G 1/2 BSP
Thread inner
G 1/2 BSP
Thread outer
G 3/8 BSP
Total length
41 mm
Type
Lång
i
12 mm