XGE10LR18ED
Package size:
125 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
43 variants
Chosen variant:
XGE10LR18ED
Adapter 10L, G1/8'' ED
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Diameter pipe
10 mm
Dimension i
8 mm
L
25,5 mm
L1
33,5 mm
L2
10,5 mm
Material
Stål
Model code
FI-GE-10LR1/8-WD-B-W3
Pressure max.
500 bar
S1
17 mm
S2
19 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1/8 BSP
Thread outer
G 1/8 BSP
Thread outer metric
M16x1,5
d1
10 mm
d2
4 mm
i
8 mm