16GS16FLH90-160
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
16GS16FLH90-160
Presskoppling GS 90B, Ø 1'', SAE 1'', Kod 62
Tilbehør (1)
1" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP
Partnumber:
16GS1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Gates
Build height
160 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
Diameter flange
47.6 mm
E
160 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
Till lös hylsa
Hose size
1 "
K
47,6 mm
Material
Stål
Model code
16GS-16FLH90-160
O-ring
32,93X3,53 mm
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
130 - 143 Nm