XTEE18LR
Package size:
20 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
20 variants
Chosen variant:
XTEE18LR
Stud branch tee stilbar - ø18L x 1/2" BSP
Accessories (2)
Cutting ring - ø18L
Partnumber:
DPR18L
M18L nut ø18 M26x1,5
Partnumber:
M18L
Specifications
Dimensions and shipping
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
18 mm
D3
12 mm
D4
27,8 mm
Diameter pipe
18 mm
Dimension D4
27.8 mm
L
31 mm
L1
40 mm
L2
23,5 mm
L3
33 mm
L4
13 mm
Model code
FI-TEE-18LR-OK-B-W3
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
27 mm
S2
27 mm
S3
32 mm
Safety factor
4
Sealing material
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread outer
G 1/2 BSP
Thread outer metric
M26x1,5
Torque tightening
105 Nm
Type
Forged
d2
15 mm