16GS16FLH90-120
Förpackningsstorlek:
1 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
SE ANDRA VARIANTER
25 varianter
Utvald variant:
16GS16FLH90-120
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 120mm drop
Tillbehör (1)
Cover 1 SAE6000 flange
Partnumber:
SAE6-1
Specifications
Dimensions and shipping
A
134 mm
Angle
90 °
B
77,6 mm
Brand Name
Gates
Build height
120 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter flange
47.6 mm
E
120 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
K
47,6 mm
Material
Steel
Model code
16GS-16FLH90-120
O-ring
32,93X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
130 - 143 Nm