04G12FDLORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
04G12FDLORX45
Coupling 1/4, M18x1,5 fem. 12L 4G-12FDLORX45 Gates MegaCrimp
Specifikationer
Dimensioner och frakt
A
67,2 mm
Angle
45 °
B
41,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
12 mm
E
18,3 mm
H
22 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Model code
4G-12FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
38 - 42 Nm
Working Pressure
42 MPa