MAVE12LR
Package size:
40 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
4 variants
Chosen variant:
MAVE12LR
Manometerkoppling Rak Ställbar 12L Inv-G1/4'' O-ring
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D3
3,5 mm
Diameter pipe
12 mm
L1
41 mm
L2
26,5 mm
L3
14,5 mm
L4
4,5 mm
Material
Stål
Model code
FI-EMAD-12LR-V-W3-DKI-DKO
Pressure max.
315 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S1
19 mm
S2
22 mm
Safety factor
4
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Series
L
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+200 °C
Temperature min.
-25 °C
Thread T1
G 1/4 BSP
Thread inner
G 1/4 BSP
d1
12 mm
d2
5,5 mm