XGE06LM14
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
23 variants
Chosen variant:
XGE06LM14
Stud fitting - ø6L x M14x1.5
Accessories (3)
Cutting ring - ø06L
Partnumber:
DPR06LS
Double cutting ring WDDS - ø6L/S - packing
Partnumber:
FIWDDS06LS
Nut - ø06L - M12x1.5
M06L
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
6 mm
Dimension i
12 mm
L
30 mm
L1
38 mm
L2
11 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-06LM14x1.5-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
19 mm
S2
14 mm
Safety factor
4
Series
L
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
M14x1,5
Thread outer metric
M12x1,5, M14x1,5
Torque tightening
70 Nm
d1
6 mm
d2
4 mm
i
12 mm