SPT208CH-PR
Package size:
57 m
Min. order quantity is:
57 m
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
SPT208CH-PR
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Diesel, Grease, Oil
Bend radius
80 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.8 mm
Diameter roll
385 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Length per roll
61 m
Model code
SPT-2-08-CH
Order unit
Plastic roll
Pressure burst min.
1500 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Width
38 cm
Package size
Barcode
422172
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
rou
Intrastat code
Product information
Data sheet
Others has been looking for
Partnumber:
SPT208CH
1 m
1/2" Hydraulic hose M5K - 350 bar - 2SC
Partnumber:
M5K-08
75 m
1/2" Hydraulic hose SPT-208N - 2SN WP 275 bar
SPT208N
150 m
1/2" Hydraulic hose M2T - 296 bar - 2SC
08M2T
1 m
1/2" Hydraulik hose SPT-208-C - 2SC WP 275 bar
SPT208C
1/2" Hydraulic hose SPT-208C - 2SC WP 275 bar 57-64M rl