Hydraulslang HydraSpecma PowerTech SPT208CH 1/2'' 2SC 350bar
Partnumber:
SPT208CH
Package size:
1 m
Min. order quantity is:
1 m
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar - 30M coil
Artikelnummer: SPT208CH-RL30
Area of use
Diesel, Olja, Smörjfett
Bend radius
80 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Syntetisk gummi
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.8 mm
Flameresistant
Ja
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Order unit
Lös slang
Pressure burst min.
1500 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Ja
Reinforcement
2 lager höghållfast ståltrådsfläta
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-40 °C