EGE10SMED
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
EGE10SMED
Stud fitting - ø10S indv x M16x1.5 - o-ring seal
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
10 mm
Diameter pipe
10 mm
Dimension i
12 mm
L
32 mm
Material
Steel
Model code
VAD10MSWZN
Pressure max.
800 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S
22 mm
S1
22 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread inner metric
M18x1,5 MM
Thread outer metric
M16x1,5
d1
M16x1,5
d7
22 mm
i
12 mm
Package size
10 st
Barcode
128810
Gross weight
0,09 Kg
Net weight
0,09 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Others has been looking for
Stud fitting - ø12S female x 1/2" BSP - WD seal
Partnumber:
EGE12SR12ED
1 st
Min. order quantity is:
Stud fitting - ø30S female x 1.1/4" BSP - WD seal
Partnumber:
EGE30SRED
Stud elbow 90° - ø10L x 3/8" BSPT
XWE10LKR38
SKÄRK 28L-G1
SKÄRK 28L-G1
XTE28LR
Stud fitting - ø30S indv x 1" BSP - o-ring seal