GPFO20-06
Package size:
100 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
GPFO20-06
General Purpose Fuel Oil hose 6/13 20 Bar
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
30 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
6 mm
Diameter outer
13 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
100 m
Pressure burst min.
60 bar
Pressure max.
20 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C