FT1251-2-3/8
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
5 variants
Chosen variant:
FT1251-2-3/8
Strypventil Mässing, Inv-G3/8'' P=210bar Double-acting
Specifications
Dimensions and shipping
A
G 3/8 BSP
B
13 mm
Brand Name
Tognella
C
55 mm
CH
22 mm
D
69 mm
Dimension F
27 mm
E
7 mm
Flow rate nominal LMin
30 lpm
G
12,5 mm
H
M20x1
L
15 mm
Material
Mässing
Pressure compensated
Nej
Pressure max.
210 bar
Sealing material
NBR
Surface treatment
Förnicklad
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-20 °C