EHW021-12
Package size:
50 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
3 variants
Chosen variant:
EHW021-12
Cooling hose 19x27 DIN73411 -40gr - +120gr EPDM 5 Bar BP15
Accessories (4)
Ferrule 3/4" for R6/R7/R8/1TE
Partnumber:
Hylsa i stål ID=30
Partnumber:
BA-030
Slangklammer konstant förspänning 25-45 mm Rostfri W3
CT150L
Slangklammer W2 20-32 bredd=12mm
DD2-2032
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Glycol, Water, Water glycol
Bend radius
110 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
EPDM
Diameter inner
19 mm
Diameter outer
27 mm
Length
50 m
Material
EPDM
Pressure burst min.
15 bar
Pressure max.
5 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard DIN
DIN 73411
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C