EGE28LMED
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
EGE28LMED
Stud fitting - ø28L indv x M33x2 - o-ring seal
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
28 mm
Diameter pipe
28 mm
Dimension i
18 mm
L
35 mm
Material
Steel
Model code
VAD28MLWZN
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S
41 mm
S1
41 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread inner metric
M36x2 MM
Thread outer metric
M33x2
d1
M36x2
d7
40 mm
i
18 mm