GPFO10-10
Package size:
100 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO10-10
General purpose Fuel OIl hose 10x16 10 BAR
Specifications
Dimensions and shipping
Anvendelsesområde
Bøjningsradius
65 mm
Diameter indvendig
10 mm
Diameter udvendig
16 mm
Elektrisk ledningsevne
R < 10^6 Ohm
Forstærkning
Syntetisk fiber
Inderrør
NBR (Nitril)
Længde
100 m
Mærke navn
Danfoss
Standard ISO
ISO 1307
Temperatur maks.
+95 °C
Temperatur min.
-35 °C
Tryk maks.
10 bar
Tryk sprængning min.
30 bar
Yderrør
NBR/PVC
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
tur
Intrastat code
Product information
Produkt datablad
Others has been looking for
Radiatori cooling hose steel spiral 3/4" (19 mm) Coil: 40m
Partnumber:
40 m
Min. order quantity is:
1 m
2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 51mm 10 bar
Partnumber:
MMGMV-51
30.48 m
Elaflex Braunring bitumen hose type HB.
0 m
1" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 25mm 21 bar
MMGMV-25
Blue silicone heaterhose - Dim. 25mm (L=15.2 m)
15.2 m
15.2 m
1.1/2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 38mm 10 bar
MMGMV-38
1.1/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 32mm 17 bar
MMGMV-32
1" ASPIROIL suction hose - 10 bar - 25x36,5 mm
40 m
Blue silicone heaterhose - Dim. 16mm (L=15.2 m)
Silflex silicone cooler hose. 6 layer reinforcement Dim. 32
0 Lgt
1 Lgt
Radiatori black cooling hose with steel spiral. Dim. 2" (51m
3/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 19mm 24 bar
MMGMV-19
Suction and returnhose 3/4" - Type 602 WP 21 bar SAE100 R4
602-12
Suction and returnhose 1.1/4" - Type 602 WP 14 bar SAE100 R4
602-20
Flexible material hose type GHIBLI AC3
1" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid WP 46
602-32 (diam. 51 x 63,5) (955258)
Universalslang 2TE-1/4
Universalslang 2TE-1/4
2TE-04
Silflex silicone cooler hose. 6 layer reinforcement Dim. 60
0 Lgt
1 Lgt
3/8" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid W
EPDM Hot Water Suction & Discharge hose 2" 50.8/62 10bar
EHW024-32
MULTI Master EPDM hose 3/4 20 bar
MM12
Green Stripe cooler hose Dim. 1.3/4" (45mm) LGD=1MTR
EPDM Hot Water Suction & Discharge 3'' WP=10bar 76.2/89
EHW024-48
30.5 m
Green silicone cooler hose Dim. 22 x 31mm WP 6 bar
Universalhose EPDM with spiral 7/8'' 10bar Eazybend
61
1
Silflex silicone cooler hose. 6 layer reinforcement Dim. 50
Green silicone cooler hose Dim. 48 x 57mm WP 3,5 bar
2" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid WP 23
Transparent PVC hose Dim. 1/4" (6 x 10 mm)