XGE28LR112
SE ANDRE VARIANTER
13 varianter
Valgt variant:
XGE28LR112
Stud fitting - ø28L x 1.1/2" BSP
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
28 mm
Diameter pipe
28 mm
Dimension i
22 mm
L
50 mm
L1
65 mm
L2
20,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-28LR1-1/2-W3
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
55 mm
S2
41 mm
Safety factor
4
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1.1/2 BSP
Thread outer
G 1.1/2 BSP
Thread outer metric
M36x2
Torque tightening
800 Nm
d2
36 mm
i
22 mm