Adapter Rak 42L M48x2.0 ED, O-ringstätad
Artikelnummer:
EGE42LMED
Förpackningsstorlek:
1 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
42 mm
Dimension i
12 mm
L1
31 mm
Material
Steel
Model code
FI-EGED-42LM-WD-B-W3-DKO
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
24 mm
S2
22 mm
Safety factor
4
Sealing material
FKM/FPM (Viton®), NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
M18x1,5
Thread inner metric
M52x2 MM
Thread outer metric
M48x2
d1
12 mm
d2
8 mm
i
12 mm