Coupling 3/8, M16x1,5 fem. 10L 6G-10FDLORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0610RO16A45
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
Plug M16x1,5. REPLACED BY PLUG03M
Artikelnummer: PLUG03M
A
68,5 mm
Angle
45 °
B
40,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
DN
10 mm
Diameter pipe
10 mm
E
18,6 mm
H
19 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Model code
6G-10FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
33 - 38 Nm
Working Pressure
38,5 MPa