FXGE38SR1
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
FXGE38SR1
Stud fitting - ø38S x 1" BSP
Accessories (4)
Cutting ring - ø38S
Partnumber:
FIDS38S
Nut - ø38S - M52x2
Partnumber:
FIM38S
Double cutting ring WDDS - ø38S - packing
FIWDDS38S
M38S nut ø38 M52x2
M38S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
38 mm
Diameter pipe
38 mm
Dimension i
18 mm
L
62 mm
L1
77 mm
L2
28 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-38SR1-W3
Pressure max.
200 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
55 mm
S2
60 mm
Safety factor
4
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1 BSP
Torque tightening
700 Nm
d2
20 mm
i
18 mm
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
0,524 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Indskruning - ø38S x 1" BSP
Product datasheet
3D-file
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Frequently bought together with
Clamp 1 PI
Clamp 1 PI
4.25.4
0 Set
Min. order quantity is:
1 Set
U-bolt 35 mm medium series M0 1.4404 1" with 2 nuts and 2
CM06/71
0 pcs
Others has been looking for
Stud fitting - ø42L x 1" BSP - WD seal
FXGE42LR1WD
Stud fitting - ø20S x 1" BSP
Stud fitting - ø20S x 1" BSP
FXGE20SR1
0 pcs
Stud fitting- ø42L x 1" BSP - AISI316
A42LR1X/71
Stud fitting - ø25S x 1" BSP - WD seal
FXGE25SR1WD
Stud fitting - ø28L x 1" BSP - WD seal
FXGE28LR1WD
Stud fitting - ø18L x 1" BSP - WD seal
FXGE18LR1WD
Stud fitting- ø28L x 1" NPT - AISI316
A28LNPTX/71
Stud fitting- ø25S x 1" NPT - AISI316
A25SNPTX/71
Stud fitting- ø28L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A28RLWDX/71
Stud fitting- ø18L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A18LR1WDX/71
Stud fitting- ø30S x 1" BSP - WD seal - AISI316
A30SR1WDX/71
Stud fitting- ø22L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A22LR1WDX/71
Stud fitting - ø30S x 1" BSP
Stud fitting - ø30S x 1" BSP
FXGE30SR1
Stud fitting - ø42L x 1" BSP
Stud fitting - ø42L x 1" BSP
FXGE42LR1
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
A28RLX
Stud fitting - ø22L x 1" BSP
Stud fitting - ø22L x 1" BSP
FXGE22LR1
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
Stud fitting - ø28L x 1" BSP