S615-12-21G elbow BSP
\ufeff
JIC 37° 45° directional basic connector
External thread (BSPP)
O-ring, NBR Shore 85 +5/0 and support ring
ISO 1179 - for threaded ports
Operating temperature -20° to +120°
…
Read more
Partnumber:
VO-12-1/2
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
18 variants
Chosen variant:
VO-12-1/2
S615-12-21G elbow BSP
Accessories (1)
Bushing Ø12
Partnumber:
B-12
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
45 °
B
25,5 mm
Brand Name
FOR
C
38,5 mm
CH
27 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
12 mm
F
G 1/2 BSP
J
3/4-16 JIC
Material
Steel
Pressure max.
250 bar
Standard ISO
ISO 1179
Surface treatment
Electro-galvanized / White chromatized
T
12 mm