NH3080/40300
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
69 variants
Chosen variant:
NH3080/40300
Double acting cylinder NH30-SD-80/40x300-S
Spare parts (1)
Joint bearing
Partnumber:
GE35DO2RS
Specifications
Dimensions and shipping
A
240 mm
A1
99 mm
Area piston pull side
37.7 cm2
Area piston push side
50.24 cm2
B
180 mm
Brand Name
LJM
C
40 mm
D
80 mm
Diameter inner cylinder
80 mm
Diameter rod
40 mm
Diameter spherical bearing
35 mm
E
66 mm
Eye width cylinder
45 mm
F
G 1/2 BSP
Model code
NH30-SD-80/40x300-s
Mounting dimension
540 mm
Pressure max.
250 bar
Stroke
300 mm
Thread
G 1/2 BSP
Top eye width
45 mm
d
40 mm