NH2180/40500
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
42 variants
Chosen variant:
NH2180/40500
Double acting cylinder NH21-AD-80/40x500-A
Spare parts (2)
Seal kit for LJM-80/40 For NH21+30
Partnumber:
REP-NH08040
Piston for NH20/21/30
Partnumber:
SKO-NH80
Specifications
Dimensions and shipping
A
312 mm
Area piston pull side
37.7 cm2
Area piston push side
50.24 cm2
Brand Name
LJM
C
85 mm
D
80 mm
Diameter eye
35.5 mm
Diameter inner cylinder
80 mm
Diameter rod
40 mm
E
71 mm
Eye width
40 mm
F
G 1/2 BSP
Model code
NH21-AD-80/40x500-A
Mounting dimension
812 mm
Pressure max.
210 bar
Stroke
500 mm
Thread
G 1/2 BSP
d
40 mm