M316041103502
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
2 variants
Chosen variant:
M316041103502
HMC3 160 1470rpm 11.0 kW 4 pol B5/350 IE3 black 400/690V
Specifications
Dimensions and shipping
Bolts spacing
300 mm
Current type
AC
Diameter Bolt hole
18,5 mm
Diameter flange
350 mm
Efficiency class
IE3
Insulation class
IP 55
Material
Cast iron
Motor size
160M IEC
Mountingtype
B3/B5
Number of motor poles
4
Power
11 kW
Power
15 Hp
Recess
250,0 mm
Rotational speed at 50 Hz
1470 rpm
Shaft diameter
42 mm
Shaft keyway
12,0 mm
Shaft type
Cylindrical
Voltage
400, 690 V
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
120,00 Kg
Net weight
120,00 Kg
Country of origin
DNK
Intrastat code
Product information
HMC3 160 1470rpm 11.0 kW 4 pol B5/350 IE3 sort 400/690V
Links
Product presentation
Product presentation
Others has been looking for
HMA3 132 1460 rpm 5.5Kw 4 pol B5/300 IE3 black 230/400V
Partnumber:
M31324550300
Min. order quantity is:
1 pcs
HMA3 80 1400 rpm 0.75 Kw 4 pol B14/120 IE3 black 230/400V
Partnumber:
M30804075120
HMC3 225 1470rpm 37,0kW 4 pol B35/350 IE3, black 400/690V
HPI Micro 3G motor AG2 1.2KW 24Vdc
K5105198
HMA3 112 1400 rpm 4.0 Kw 4 pol B5/250 IE3 black 230/400V
HPI Mini 2G motor DS1 1,3KW 12Vdc
K5098510
HPI Mini 2G motor CI2 3,0KW 24Vdc
AC electromotors - 3,0 kW
AC electromotors - 3,0 kW
HMC3 280 1470rpm 75,0kW 4 pol B35/550 IE3, black 400/690V
HPI Mini 2G motor PH6 80 2.3KW-S3 3x230/400Vac 2750 RPM
HMA2 90 1400 rpm 1,5 Kw 4 pol B5/200 IE2, black 230/400V
1,1 kW 3000rpm B5/B3 alu. 1x230 V 50Hz IP55
AC electromotors - 1,1 kW
AC electromotors - 1,1 kW
HMA3 90 1400 rpm 1.5 Kw 4 pol B5/200 IE3 black 230/400V
HMC3 250 1480rpm 55kW 4 pol B35/550 IE3, black 450/690V
HMA3 080 1420rpm 0,75kW 4 pol B5/200 IE3,black 230/400V 50Hz
HMA2 90 1400 rpm 1,1 Kw 4 pol B14/140 IE2,black 230/400V
HMA2 100 1400 rpm ,3,0Kw 4 pol B14/160 IE2,black 230/400V
2.2 kW 1400 B14/160 230/400V IE2 HMA2 100L1 4pol 50 Hz I