M1004300160
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
3 variants
Chosen variant:
M1004300160
HMA2 100 1400 rpm ,3,0Kw 4 pol B14/160 IE2,black 230/400V
Specifications
Dimensions and shipping
Bolts spacing
130 mm
Current type
AC
Diameter flange
160 mm
Efficiency class
IE2
Insulation class
IP 55
Material
Aluminium
Motor size
100L IEC
Mountingtype
B14A
Number of motor poles
4
Power
3 kW
Power
4 Hp
Recess
110,0 mm
Rotational speed at 50 Hz
1440 rpm
Shaft diameter
28 mm
Shaft keyway
8,0 mm
Shaft type
Cylindrical
Voltage
230, 400 V
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
28,00 Kg
Net weight
28,00 Kg
Country of origin
DNK
Intrastat code
Product information
HMA2 100 1400 rpm ,3,0Kw 4 pol B14/160 IE2,sort 230/400V 50Hz IP55