SCT2-104112
Package size:
25 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
SCT2-104112
Superclamp Constans Tension 104-112, W2
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Mikalor
Corrosion resistance
72 hours salt spray ASTM B-117
Diameter max.
112 mm
Diameter min.
104 mm
Material quality band
1.4016 / AISI430
Material quality bolt
St. 8.8
Material quality housing
1.4301 / AISI304
Model code
Thread of bolt metric
M8
Torque tightening
25,0 Nm
Width
25 mm