NH2140/25250
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Piston for NH20/21/30
Partnumber: SKO-NH40
Piston rod for NH2140/25250
Partnumber: SNH204025250
A
215 mm
Area piston pull side
7.66 cm2
Area piston push side
12.57 cm2
Brand Name
LJM
C
54 mm
D
40 mm
Diameter eye
20.5 mm
Diameter inner cylinder
40 mm
Diameter rod
25 mm
E
48,5 mm
Eye width
20 mm
F
G 3/8 BSP
Model code
NH21-AD-40/25x250-A
Mounting dimension
465 mm
Pressure max.
210 bar
Stroke
250 mm
Thread
G 3/8 BSP
d
25 mm