Coupling 1/2, M26x1,5 fem. 18L 8G-18FDLORX90 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0818RO26A90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M26x1,5. REPLACED BY PLUG06M.
Partnumber: PLUG06M
A
81,4 mm
Angle
90 °
B
43,9 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter pipe
18 mm
E
51,5 mm
H
32 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Material
Steel
Model code
8G-18FDLORX90
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm