Coupling 1/2 1.3/16 ORFS female 8G-12FFORX Gates MegaCrimp
Connection: ORFS female SAE flat face O ring swivel.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0812FF
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
Plug 1.3/16 -12 ORFS. REPLACED BY PLUG29M
Artikelnummer: PLUG29M
A
71,5 mm
Angle
0 °
B
36,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
H1
36 mm
H2
22 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Material
Steel
Model code
8G-12FFORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
90 - 110 Nm