Coupling 1/4, M18x1,5 fem. 12L 4G-12FDLORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Varenummer:
G0412RO18A45
Pakke str.:
0 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
Plug M18x1,5
Artikelnummer: PLUG13M
A
67,2 mm
Angle
45 °
B
41,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
12 mm
E
18,3 mm
H
22 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Model code
4G-12FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
38 - 42 Nm
Working Pressure
42 MPa