Coupling 1/4, M16x1,5 fem. 10L 4G-10FDLORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0410RO16A
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M16x1,5. REPLACED BY PLUG03M
Partnumber: PLUG03M
A
53,5 mm
Angle
0 °
B
27,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
10 mm
H
19 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Model code
4G-10FDLORX
Pressure max.
420 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
33 - 38 Nm