Coupling 1/4, M20x1,5 fem. 12S 4G-12FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0412RO20A
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
Plug 1/2" BSP. REPLACED BY PLUG04M
Partnumber: PLUG04M
A
52,5 mm
Angle
0 °
B
26,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
12 mm
H
24 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Material
Steel
Model code
4G-12FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
48 - 52 Nm