ARE15/050/V
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
ARE15/050/V
Atos pressure relief valve 3-50 bar
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Atos
Contamination level max.
21/19/16 - ISO 4406
Flow rate nominal LMin
75 lpm
Material
Steel
Model code
ARE-15/050/V
Oil viscocity recommended
G 1/2 BSP
Pressure T max.
50 bar
Pressure max.
420 bar
Pressure setting max.
3 bar
Pressure setting min.
3 bar
Temperature max.
+60 °C
Temperature min.
-30 °C
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
1,28 Kg
Net weight
1,28 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Atos trykbegrænsningsventil 3-50 bar
Links
Product datasheet
Product datasheet
Others has been looking for
Pressure relief valve - Atos ARE
Partnumber:
ARE06/350/V
Min. order quantity is:
1 pcs
Single overcentervalve 1/2 VOSL/N1116/12/G5.p4/ac
Partnumber:
Check valve, Tognella
Check valve, Tognella
FT257/6-34
Double cross-line relief valve 3/8", V-VAIL 5-38/TS.S
3/8" Check valve 0.5 bar
3/8" Check valve 0.5 bar