DFE052/6B18ES-Y200-24VDC<CRZ> Walvoil 6/2 way valve 3/8"
Modification to external drain requires mounting kit, type5GIU*** (Must be ordered separately).
Hydraulic fluid: Mineral base oil.
Viscosity: 15 to 75 cSt (Min. 12 cSt and max. 75 cSt).
Temperature range: with NBR-seals: -20°C to +80°C. with FPM-seals: -20°C to +100°C.
Ambient temperature for working conditions: -20°C to +50°C.
Note: Spool type "B" closes during shift!
Partnumber:
12Z270036
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Solenoid D15 24VDC f/DFE052/DFE080/SDE060
Partnumber: 4SOL515024
Brand Name
Walvoil
Contamination level max.
20/18/15 - ISO 4406
Corrosion resistance
168 hours salt spray UNI ISO 9227
Current type
DC
Drainport
G 1/4 BSP
Flow rate nominal LMin
60 lpm
Model
DFE052
Model code
DFE052/6B18ES-Y200-24VDC<CRZ>
Number of ways/positions
6/2
Pressure with drain max.
315 bar
Pressure without drain max.
200 bar
Surface treatment
Zinc coating (CR III)
Temperature max.
+50 °C
Temperature min.
-20 °C
Temperature working fluid max.
+80 °C
Thread
G 3/8 BSP
Voltage
24 V
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
2,00 Kg
Net weight
2,00 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code