DFE052/6B18ESC-W201-12VDC <CRZ>
\ufeff
60l/min 200bar - 315bar with leakage line.
A-Switch position open.
DFE052/6B18ESC-W201-12VDC-CRZ
18..W \u003d spring return, no leakage connection
ESC \u003d Metal shell coil
201 \u003d on coil
Partnumber:
12Z270134
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Kit-1/4 drain for DFE052
Partnumber: 5GIU001
Activation
Solenoid
Brand Name
Walvoil
Contamination level max.
-/19/16 - ISO 4406
Corrosion resistance
168 hours salt spray UNI ISO 9227
Current type
DC
Drainport
G 1/4 BSP
Flow rate nominal LMin
60 lpm
Model
DFE052
Model code
Number of ways/positions
6/2
Oil viscocity recommended
12 - 400 cSt
Plug type
DIN 43650 Form A
Pressure with drain max.
315 bar
Pressure without drain max.
200 bar
Protection class
IP 65
Surface treatment
Zinc coating (CR III)
Temperature ambient max.
+50 °C
Temperature max.
+50 °C
Temperature min.
-20 °C
Temperature working fluid max.
+80 °C
Thread
G 3/8 BSP
Voltage
12 V
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
ita
Intrastat code
\ufeff