SFCE603S25
4 varianter
Utvald variant:
SFCE603S25
Threaded flange 1" SAE6000 x 25S
Accessories (2)
O-ring 90S
Partnumber:
32.93X3.53S
Bolts (4) for SAE flanges - 10.9 ZiNi - UNC 7/16" x 1.3/4"
Partnumber:
UNC716-134ZN
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Havit
Corrosion resistance
480 hours salt spray DIN EN 9227
Diameter flange
47.6 mm
Diameter pipe
25 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Key size
36 mm
Material
Steel
O-ring
32,93X3,53 mm
Pressure max.
420 bar
Series
SAE J518 Code 62
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread outer metric
M36x2
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,25 Kg
Net weight
0,25 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Gevindflange 1" SAE6000 x 25S