Coupling 1 , M36x2 fem. 28L 90 16G-28FDLORX90 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G1628RO36B90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
A
119,2 mm
Arbetstryck
22,4 MPa
B
74,3 mm
D
1"
DN
25 mm
Diameter rör
28 mm
E
70 mm
H
41 mm
Modell kod
16G-28FDLORX90
Märke namn
Gates
Packningsmaterial
NBR
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Rostbeständighet
500 hours salt spray ASTM B-117
Serie
L
Slangdimension
1 "
Slangkopplingstyp
With fixed ferrule
Temperatur max.
+100 °C
Temperatur min.
-35 °C
Tillverkningsmaterial
Steel
Vinkel
90 °
Ytskiktbehandling
TuffCoat™
Åtdragning moment
125 - 135 Nm